3 Mayıs 2015 Pazar

2015 seçim sonuçları bomba analiz

2015 genel seçimlerinde AK Parti yüzde 50 bandına daha sağlam yerleşebilir, HDP yüzde 10 barajını aşabilir.
2015 seçim sonuçları bomba analiz
Bu çarpıcı tahmin Vatan gazetesi yazarı Okay Gönensin'e ait. "7 milyon oy belirleyecek" başlıklı yazısında yazar, sonucu merak edilen seçimlere ilişkin ilginç bir yazı kaleme aldı.
Sandığa gitmeyenler, yurt dışındaki seçmenler ve ilk kez oy kullanacaklara dikkat çeken yazar, oy bölüşümünde oyların AK Parti'ye kayacağını savundu. Yazar, varsayımını yüzdelere yansıtarak okurlarıyla böyle paylaştı:
SANDIĞA GİTMEYEN 5 MİLYON SEÇMEN
"Geçen iki seçimde Ak Parti 2 milyon dolayında seçmenini sandığa götüremedi. Bu seçmen esas olarak başka bir partiye gitmedi. CHP ile MHP de toplam 2.5 milyon seçmenini kaybetti.
7 Haziran seçiminin birinci bilinmeyeni, partilerinden uzaklaşmış yaklaşık 5 milyon seçmenin yapacağı tercihtir. Bu seçmen yine sandıktan uzak kalırsa faydası doğrudan HDP’ye olacak, HDP barajı daha rahat geçecektir.
4 MİLYON YENİ SEÇMEN
İkinci bilinmeyen 4 milyon yeni seçmenin sandığa ne ölçüde gideceğidir. Genç seçmenin, hele ilk kez oy kullanacak olanların sandığa gitme eğilimi daha yüksektir. Ancak bu seçmen, 2010-2011’den bu yana yeni gerilimi yüksek bir ortamda büyümüştür.
Yeni seçmenin yüksek oranda sandığa gitmesinin yarayacağı birinci partinin Ak Parti, ikinci ve üçüncü partilerin de MHP ile HDP olacağı varsayımı makul görünmektedir. Yine de bu oyların bölüşümü üç parti için de çok büyük önem taşımaktadır.
YURT DIŞINDAKİ SEÇMEN
Üçüncü bilinmeyen de halen yurt dışındaki seçmenin eğilimleridir. Basit bazı araştırmalar ve gözlemler de buradan gelecek oyların çoğunluğunun Ak Pati’ye gideceğini göstermektedir. Bu oyların ikinci talibi HDP, üçüncü talibi de MHP görünmektedir.
Yurt dışı oylar için de önemli belirsizlik katılım oranıyla ilgilidir. Ak Parti ve HDP’nin kendi seçmenlerini sandığa götürmek için yoğun çalışma yaptığı da bilinmektedir. Yine de daha net bir tespit yapmak zordur.
Ak Parti için genellikle verilen rakam 800 bin, HDP için verilen rakam da 300 bindir. Bu rakamlar Ak Parti için yüzde 2.5, HDP için de yüzde 1 gibi bir oran göstermektedir.
İki seçimdir sandıktan uzak duran yaklaşık 5 milyon seçmenin sandığa ve partilerine dönmesi durumunda katılım oranının yüzde 85’in üzerine çıkmasıyla birlikte Ak Parti’nin yüzde 50 bandına kolayca yerleşebileceği varsayılabilir.
Bu varsayımı güçlendirecek olan da, yeni 4 milyon seçmenin, partilerin genel oy kuvvetlerine göre dağılacağı beklentisidir.
Bu varsayım ve tespitlerin doğrulanmasının iki açık sunucu görünmektedir: 1-Ak Parti yüzde 50 bandına daha sağlam yerleşir ve 2-HDP yüzde 10 barajı aşmakta güçlük çekmez."
AK PARTİ'NİN NE KADAR OYA İHTİYACI VAR?
El Cezire'den Alper Altuntaş 'ın 2011 Genel seçim ve 2014 Yerel seçim sonuçları üzerinden yaptığı MHP analizi hayli ilginç veriler ortaya koymuştu. Uzmanlar HDP'nin barajı aşması üzerine yoğunlaşırken, 7 Haziran seçim sonuçlarını altüst edebilecek potansiyel MHP'de görünüyor.

Her iki durumun da gerçekleşmesi halinde, yani MHP'nin 2014 yerel seçimlerindeki başarısına yakın bir oranı tekrarlaması ve HDP'nin de yüzde 10 seçim barajını geçmesi durumunda, AK Parti'nin tek başına iktidarını korumak için en az yüzde 45 ve üzeri oy oranına ihtiyacı var.
HDP'nin baraj altında kalması durumunda ve MHP'nin de 2014 il genel meclisi seçimlerindeki performansına yakın bir oy alması halinde, AK Parti'ye yüzde 40 ve üzerinde bir oy oranı tek başına iktidar olmak için yetiyor. Anayasayı referanduma götürmek içinse yaklaşık yüzde 48 ve üzeri bir oy oranı gerekiyor.
HDP'nin barajın altında kalması ancak diğer muhalefet partilerinin 2014 yerelseçimlerindeki performansını tekrarlaması durumunda, yani CHP'nin yüzde 23 ve üzeri, MHP'nin yüzde 17 ve üzeri oy alması halinde AK Parti tek başına iktidarını koruyor ancak yine anayasayı referanduma götürecek çoğunluğu elde edemiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder