11 Nisan 2015 Cumartesi

Seçim sonrası AK Parti-CHP koalisyonu mu olacak?

Akif Beki, 2015 genel seçimleri sonrası sandıktan AK Parti-CHP koalisyonunun olabileceğini yazan Ertuğrul Özkök'e yanıt verdi.

Seçim sonrası AK Parti-CHP koalisyonu mu olacak?
2015 genel seçimlerinde sandıktan koalisyon mu çıkacak? Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök'ün dün gündeme getirdiği ihtimal gerçeğe dönüşebilir mi?
Özkök, dünkü yazısında Ankara'da bu ihtimalin kulislerde konuşulmaya başlandığını yazmış ve "Sandıktan AKP-CHP koalisyonu çıkabilir mi?" diye sormuştu.
HALK İSTİKRARA OY VERİR
Tartışılan bu yazıya yanıt aynı gazetenin karşıt görüşlü yazarı Akif Beki'den bugün geldi. "Koalisyon seçeneğine gülümseyin hadi" başlıklı yazısında Beki, bu ihtimalin çok zor olduğu görüşünde.
Koalisyon dönemlerinde kaos ve ekonomik krizin eksik olmadığını hatırlatan yazar, eski karanlık günlere dönme korkusuyla halkın AK Parti'ye sarılacağını yazdı.
Yazar, yazısının sonunda çarpıcı bir senaryoyu dile getirdi. Buna göre koalisyon olsa bile AK Parti'nin muhalefette kalıp baskın bir seçimle daha güçlü gelecek. İşte Beki'nin Özkök'e kolisyon yanıtı:
SANDIKTA TERS TEPECEK KUMAR
"Açık konuşalım, bu tabloyu seçmene satmak zordur. Yani sandıkta ters tepecek bir kumardır koalisyonu parlatma numarası.
Eski karanlık günlere dönme korkusuyla eldeki istikrara dört elle sarılır halk. O da tek başına iktidara yarar. AK Parti'nin ekmeğine yağ sürer.
Siz olsanız hangi senaryoya oynardınız bu durumda: Aklına her eseni yapamayacak kadar zayıf ama diş geçirilemeyecek kadar güçlü bir tek parti iktidarına mı? Dokunsanız yıkılacak, itip kaksan devrilecek kadar cılız bir koalisyon hükümetine mi?
Bu iki seçenek arasında geçecek yarış... 

'AK PARTİ KOALİSYONA GİRMEZ' İDDİASI
Tek risk. AK Parti'yi iktidardan düşürmeden gücünü kısmaya yelteneceklerin sandıkta ayarı kaçırması. Komşuma bayram gelir.
Beklediğinden daha fazlasını alır. Koalisyonla biter seçim.
Fakat yine de bahsi kazanmış olmaz.
Çünkü AK Parti'siz kurulur bu koalisyon. Muhalefette kalıp, baskın bir seçimle daha güçlü gelmek isteyeceği için. Var mısınız? "

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder