7 Mart 2015 Cumartesi

CHP'de ön seçim günü

5 kentte 28 aday belirlenecek, 5 milletvekili de yeniden aday olabilmek için üyelerden oy isteyecek.

Fırat Kozok / Cumhuriyet - 7 Haziran seçimleri için 10 kentte örgüt denetiminde ön seçim kararı alan CHP’de bu hafta sonu 5 kentte 28 aday belirlenecek. Adıyaman, Mersin, Zonguldak ve Malatya’da bugün; Tekirdağ’da ise yarın üyeler vekil adaylarını belirleyecek. Seçimlerde 5 vekil de yeniden aday olabilmek için yarışacak. Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağ baba Malatya’da, Aytuğ Atıcı Mersin’de, Ali İhsan Köktürk Zonguldak’ta, Candan Yüceer ve Emre Köprülü Tekirdağ’da örgütten oy isteyecek.
Bu hafta sandık kurulacak kentler şöyle:
Malatya: Seçimlerde 3 bin 80 delege oy kullanacak. Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın da katılacağı seçimlerde, 11 aday adayı arasında ilk altı sırayı alan isimler milletvekili adayı olacak. Aday adayları arasında Ağbaba’nın yanı sıra Balyoz davasında 3.5 yıl tutuklu kalan emekli Kurmay Albay Ahmet Küçükşahin, Yeşilyurt Belediye Başkan adayı Hulisi Porgalı’nın isimleri öne çıkıyor.
Adıyaman: Adıyaman’da 6 bin 713 örgüt üyesi, bugün milletvekili adaylarını belirlemek için oy kullanacak. Parti meclisi, ikinci sıra adayın kontenjandan belirlenmesi kararını aldı. Alınan bilgilere göre Adıyaman’da 18 aday adayı yarışacak.
Mersin: Mersin’de 39 bin 232 örgüt üyesi bugün sandık başına gidecek. Parti meclisi, birinci ve dördüncü sıra adayları kontenjandan belirleme kararı aldı. CHP’li mevcut dört milletvekilinden yalnızca Aytuğ Atıcı ön seçime katılıyor. Vahap Seçer, İsa Gök ve Ali Rıza Öztürk kontenjan adayı olmak için başvurdu. Seçimlerde 37 aday adayı yarışacak. Atıcı’nın yanı sıra eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, eski Kültür Bakanı İstemihan Talay, eski il başkanı Faruk Mehmet Akar’ın isimleri öne çıkıyor. İki kontenjan sırası için ise 22 aday adayının başvurması dikkati çekti.
Zonguldak: Zonguldak’ta 10 bin 442 üye bugün sandık başına gidecek. Parti meclisi, Haber görseli ikinci sıra adayı kontenjandan belirleme kararı aldığı için seçimlerde dört milletvekili adayı belirlenmiş olacak. Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, ön seçime katılacak, diğer milletvekili Mehmet Haber al ise aday adaylığı başvurusu yapmadı.
Tekirdağ: Tekirdağ’da 21 bin 689 üye, yarın oy kullanacak. Parti meclisi, birinci sıra adayı kontenjandan belirleme kararı aldı. Mevcut milletvekilleri Candan Yüce er ve Emre Köprülü ön seçime katılacak. Diğer milletvekili Faik Öztrak ise kontenjan başvurusu yaptı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder