7 Mart 2015 Cumartesi

2015 Genel Seçimleri Ne Zaman Olacak? Nerede Oy Kullanacağım?

2015 yılında yapılacak Genel Seçim, Milletvekili seçimleri ne zaman yapılacak? YSK tarafından açıklanan bilgilere göre seçimlerin tarihleri belirlendi. Buna bağlı olarak YSK seçimlerin ne zaman olacağını ve nerede oy kullanılacağını açıkladı.
2015 yılında yapılacak Genel Seçim, Milletvekili seçimleri ne zaman yapılacak? YSK tarafından açıklanan bilgilere göre seçimlerin tarihleri belirlendi. Buna bağlı olarak YSK seçimlerin ne zaman olacağını ve nerede oy kullanılacağını açıkladı.
YSK genel seçimlerinde milletvekili adayı olmak isteyenlerin başvuruları 10 şubat Salı günü son buldu. Dört yılda bir yapılan Genel seçimlerde oyların ne zaman ve nerede kullanacağını merak edenler için işte ayrıntılar;
7 Haziran tarafından seçmenlerin oy kullanacakları genel seçimlerde ysk tarafından belirlenen seçmen listesi kesinleştikten sonra ysk.gov.tr adresinden nerede oy kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.  Oy kullanacak adaylar ikamet adreslerine bağlı olan bölgelerde belirlenen sandıklarda oy kullanabilirler. Bunun dışında bulunan herhangi bir bölge veya il dışında oy kullanamazlar.
Genel seçimlerde oy kullanacak seçmenler için nerede oy kullanması gerektiğini gösteren belgenin seçimlerden yaklaşık 21 gün önce adreslerine postalanmaktadır. Seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayan seçmenler için ysk.gov.tr adresinden açılacak olan “nerede oy kullanacağım” kısmından T.C kimlik numaraları ile sorgulama yapabilirler.
Oy verme işlemi bittikten sonra seçimlerin sonuçlarını takip etmek için yine ysk.gov.tr adresinde açıklanacak olan seçim sonuçlarını güncel bir şekilde takip edebilirsiniz. Seçimlerin açıklanması ile birlikte sürekli olarak güncellenecek olan sayfada bulunduğunuz il ve ilçeyi seçerek oy sonuçlarını öğrenebilirsiniz.
2015 Milletvekili Seçimlerine Katılan Siyasi Partilerin Listesi
1- Adalet ve Kalkınma Partisi, 2- Alternatif Parti, 3- Anadolu Partisi, 4- Bağımsız Türkiye Partisi, 5- Büyük Birlik Partisi, 6- Cumhuriyet Halk Partisi, 7- Demokrat Parti, 8- Demokratik Gelişim Partisi, 9- Demokratik Sol Parti, 10- Doğru Yol Partisi, 11- Emek Partisi, 12- Genç Parti, 13- Hak ve Adalet Partisi, 14- Hak ve Eşitlik Partisi, 15- Hak ve Özgürlükler Partisi, 16- Halkın Kurtuluş Partisi, 17- Halkın Yükselişi Partisi, 18- Halkların Demokratik Partisi, 19- Hür Dava Partisi, 20- İşçi Partisi, 21- Liberal Demokrat Parti, 22- Merkez Parti, 23- Millet Partisi, 24- Millet ve Adalet Partisi, 25- Milliyetçi Hareket Partisi, 26- Muhafazakar Yükseliş Partisi, 27- Özgürlük ve Dayanışma Partisi, 28- Saadet Partisi, 29- Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi, 30- Türkiye Komünist Partisi, 31- Yurt Partisi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder